BG TV Talk
29 March 2024 11:12:20
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
 
  Home Help Search BG TV News CN BG Fans Facebook Contact us Staff List Login Register  

СЕМ | новини и коментари

Pages: 1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: СЕМ | новини и коментари  (Read 8083 times)
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
The TV Boy
Админ
Маниак
******
Offline Offline

Posts: 2 377


Администратор


« Reply #20 on: 15 December 2015 15:07:42 »

Преди малко реших да разгледам наказателтните постановления на СЕМ и с изненада открих, че вече от тях режат не само личните данни и бащините имена, а изтриват цялото име на председателя на СЕМ (освен на подписа) и това на управителя на телевизията, а съкращават и името на водещия (който го е обявил в ефир!  Shocked). Направо да изтрият и името на самата телевизия другия път, за да не се обидят 

http://cem.bg/controlbg/802
http://cem.bg/controlbg/801
http://cem.bg/controlbg/800
Няма логика да ги скриват така, явно е нещо за защита на личните данни, макар че всеки който иска може да си влезе в публичния регистър с регистрациите и да си разбере имената на хората, които представят фирмата... П.С. забравих да допълня в предишната тема, но ще го напиша тук: има заявление в СЕМ от Естейт ТВ ЕООД за промяна регистрацията на TV1. Интересно какво ще му променят на ТВ1, името, профила, начина на разпространение, продължителността? Тоя канал не че някой го гледа, подобно на ВТК, но все пак ми стана интересно...
Report Spam   Logged
TV81
Говорител
****
Offline Offline

Posts: 858


« Reply #21 on: 15 December 2015 17:45:18 »

Вероятно става дума за адреса на централата им или промяна на вписаните собственици
Report Spam   Logged
megara
Паток
Админ
Говорител
******
Offline Offline

Posts: 808



WWW
« Reply #22 on: 15 December 2015 18:16:54 »

Интересно какво ще му променят на ТВ1, името, профила, начина на разпространение, продължителността? Тоя канал не че някой го гледа, подобно на ВТК, но все пак ми стана интересно...

Ами аз съм гледал там някои концерти с филмова музика, обаче много повтарят едно и също.
Report Spam   Logged
spike
Админ
Маниак
******
Offline Offline

Posts: 4 997



« Reply #23 on: 15 December 2015 22:18:09 »

Няма логика да ги скриват така, явно е нещо за защита на личните данни, макар че всеки който иска може да си влезе в публичния регистър с регистрациите и да си разбере имената на хората, които представят фирмата... П.С. забравих да допълня в предишната тема, но ще го напиша тук: има заявление в СЕМ от Естейт ТВ ЕООД за промяна регистрацията на TV1. Интересно какво ще му променят на ТВ1, името, профила, начина на разпространение, продължителността? Тоя канал не че някой го гледа, подобно на ВТК, но все пак ми стана интересно...
Интересно какво ще е... Единствената промяна около тях е, че преди няколко месеца се преместиха от НДК в парк-хотел "Москва", но това е отразено в сайта на СЕМ...

Ами аз съм гледал там някои концерти с филмова музика, обаче много повтарят едно и също.
Ми, те не знам защо си държат изобщо телевизията... Основният им бизнес е даване на снимачна техника под наем, а каналът са си го пуснали просто ей така колкото да има нещо.
Report Spam   Logged

The TV Boy
Админ
Маниак
******
Offline Offline

Posts: 2 377


Администратор


« Reply #24 on: 23 December 2015 15:15:23 »

Интересно какво ще е... Единствената промяна около тях е, че преди няколко месеца се преместиха от НДК в парк-хотел "Москва", но това е отразено в сайта на СЕМ...
Ми, те не знам защо си държат изобщо телевизията... Основният им бизнес е даване на снимачна техника под наем, а каналът са си го пуснали просто ей така колкото да има нещо.
http://www.cem.bg/actbg/5189 Променили са профила на ТВ1 от "специализиран-информационен" на "политематичен". Това е само формалност според мен, защото отдавна не са "информационен" канал...
Report Spam   Logged
spike
Админ
Маниак
******
Offline Offline

Posts: 4 997



« Reply #25 on: 23 December 2015 18:18:03 »

http://www.cem.bg/actbg/5189 Променили са профила на ТВ1 от "специализиран-информационен" на "политематичен". Това е само формалност според мен, защото отдавна не са "информационен" канал...
Че те някога били ли са информационен канал? Този профил може би е останал от лиценза на Estate TV, защото по него се въртяха обяви за покупко-продажба на имоти. TV1 не помня даже и новини да са имали някога, тъй че никакъв информационен канал не са...
Report Spam   Logged

megara
Паток
Админ
Говорител
******
Offline Offline

Posts: 808



WWW
« Reply #26 on: 25 February 2016 14:22:38 »

Quote
Волеизлияние от Георги Лозанов, председател на СЕМ

25 Февруари 2016

Уважаеми колеги,

Подавам оставка като член на СЕМ и съответно като негов председател. Разгледах внимателно документите на кандидата за телевизионна регистрация “Пик Броудкастинг” АД и установих, че няма законови основания тя да му бъде отказана. Винаги съм се стремил да прилагам закона според неговите изисквания, независимо от моите предпочитания. Заедно с това обаче не бих искал нито с гласа си като член на СЕМ, нито с подписа си като негов председател да легализирам в електронните медии агресивната риторика на едноименната онлайн медиа, която лесно минава в регистрите на враждебната реч, макар и не непременно по расов, етнически или  религиозен признак. Така би се загубила разликата между регулираната със закон и нерегулираната медийна публичност, а оттам и видимия ефект на медийната регулация въобще. Изправен съм пред противоречие, от което не откривам друг персонален изход, освен напускането на съвета.

Регулацията не може да роди някакви идеални медии, едва ли може направи и съществуващите кой знае колко по-добри, но може да удържа една граница в публичната комуникация, която не бива да бъде преминавана. Давам си сметка, че през последната година и то не само заради телевизионните амбиции на ПИК все по-малко съм в състояние да пазя тази граница. Поне при сега действащата нормативна уредба, която не предвижда изследване на публичното поведение и източниците на финансиране на кандидатите за лицензия и регистрация, не включва понятието „слово на омразата” и адекватни на ситуацията у нас разпоредби за санкционирането му, не защитава журналистите от собствениците на медии, не въвежда специализирани прагове на концентрация на собствеността, не разпознава конфликт на интереси в управлението на програми и създаването на предавания от професионални политици, не превръща в императивно изискване формулирането на обществената мисия на обществените медии и не обвързва държавната субсидия с реализацията й и пр., и пр. ЗРТ, който след приемането му през 1998 година изигра решаваща роля за демократизацията на медийната среда в страната, днес трудно гарантира либералността на медийната регулация. А аз съм убеден, че по замисъл тя е именно такава – либерална институция, закрепена в общностното европейско право, за да подпомогне аудиторията/индивида сам да прави своите важни избори, информиран от медиите, но без да е подложен на пропаганден и манипулативен натиск от тях. Което значи културно многообразие и плурализъм на мненията в медийното съдържание.

Два казуса, свързани с БНР – лицензирането от СЕМ на регионална програма за Кърджали и свалянето от УС на радиото на предаването „Деконструкция”, заради системно нарушаване на ЗРТ, генерираха политически настроения в точно обратната посока, които превърнаха и мен, и СЕМ в своя енергично обстрелвана мишена. Започна „разчистване на сметки” с изразителите на либерални позиции в нашето общество. Стигна се дотам, че в Народното събрание беше подложено на гласуване фактическото закриване на медийния регулатор и едва не мина, а 109 души, организирани от вестник „Дума”, които се анонсираха като леви интелектуалци, подписаха декларация в подкрепа на „Деконструкция”, където съм наречен „лице на полицейщината”.

Всичко това е толкова несъвместимо със собствената ми престава за мен самия и със смисъла на дейността ми като дългогодишен участник в медийната регулация, че за момента просто не виждам мястото си в нея, чувствам се прогонен.

Вероятно има значение и принудителното отстъпление на културния либерализъм в световен мащаб, следствие на емигрантската вълна и терористичните атаки в евроатлантическа зона.
В същия антилиберален контекст изпълнителната власт в Полша наскоро със закон си присвои управлението на обществените медии.

Затова не в отказ от колегиална солидарност, а именно от колегиална солидарност днес ви казвам довиждане, скъпи мои колеги.
Report Spam   Logged
The TV Boy
Админ
Маниак
******
Offline Offline

Posts: 2 377


Администратор


« Reply #27 on: 25 February 2016 15:19:40 »

Дошло му е до гуша и не са му издържали нервите явно... Ясно е че след скандалите, които ги направиха покрай Радио Кърждали, НЮЗ ТВ, ХМ ТВ и другите подобни сега щяха да направят същото, ако той беше гласувал против ПИК ТВ, защото реална пречка няма, но пък какви помии ще се изливат от там е друг въпрос... В тоя ред на мисли не мисля, че АЛФА ТВ на Болния Лидеров е по рзличен случай. Впрочем на Гого му оставаше 1 месец до края на мандата и без това...
Report Spam   Logged
Roostersonair
Говорител
****
Offline Offline

Posts: 649


« Reply #28 on: 08 May 2020 10:50:43 »

https://bnr.bg/post/101272176/sem-izbira-svoi-nov-predsedatel

Quote
СЕМ избира свой нов председател

Съветът за електронни медии ще избере свой нов председател.

Заседанието на 5-членния медиен регулатор е насрочено за 11 часа и изборът на председател е единствената точка в дневния му ред. Д

Досега постът се заемаше от София Владимирова. По закон председателят на СЕМ се избира за една година.

Владимирова заемаше поста три пъти досега. Нейният мандат изтича на девети май.

Report Spam   Logged
spike
Админ
Маниак
******
Offline Offline

Posts: 4 997



« Reply #29 on: 08 May 2020 14:51:53 »

И новият председател на СЕМ е Бетина Жотева: https://bnr.bg/post/101272176/sem-izbira-svoi-nov-predsedatel
Report Spam   Logged

alex2510
Зрител
***
Offline Offline

Posts: 313


a.k.a. AleSla


WWW
« Reply #30 on: 01 September 2020 23:58:39 »

От 2021 година БНТ, БНР и СЕМ ще бъдат финансирани ИЗЦЯЛО от Фонд "Радио и телевизия". Сиреч, дотук със субсидиите от държавния бюджет за горепосочените медии.

Quote from: Закон за радиото и телевизията
Преходни и заключителни разпоредби
§2(4) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 110 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г., изм. - ДВ, бр. 102 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г., изм. - ДВ, бр. 96 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г.) От 1 януари 2021 г. субсидията от държавния бюджет на БНР, БНТ и Съвета за електронни медии се заменя изцяло с финансиране от фонд "Радио и телевизия". Размерът на финансирането се определя по реда на чл. 103, ал. 1, т. 1 и ал. 2.
Quote from: Закон за радиото и телевизията
Раздел II.
Фонд "Радио и телевизия"


Чл. 98. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2001 г.) Създава се фонд "Радио и телевизия" към Съвета за електронни медии за финансиране на радио- и телевизионната дейност.


Чл. 99. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2001 г.) Фонд "Радио и телевизия" се ръководи от управителен съвет, чийто състав се определя от Съвета за електронни медии.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 88 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 12 от 2010 г.) Управителният съвет задължително включва по един представител на Министерството на финансите, на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, на обществените радио- и телевизионни доставчици на медийни услуги и на търговските радио- и телевизионни доставчици на медийни услуги.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2001 г.) Съветът за електронни медии приема правилници за устройството и дейността на фонд "Радио и телевизия" и на неговия управителен съвет.


Чл. 100. Управителният съвет избира от състава си председател.


Чл. 101. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2001 г.) Съветът за електронни медии назначава изпълнителен директор на фонд "Радио и телевизия", който ръководи оперативната дейност на фонда.
(2) Изпълнителният директор не може да бъде член на управителния съвет.



Чл. 102. (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2005 г.) (1) Средствата във фонд "Радио и телевизия" се набират от:
1. събраните месечни такси за приемане на радио- и телевизионни програми;
2. първоначалните и годишните лицензионни, съответно регистрационни такси, събирани от Съвета за електронни медии;
3. лихви върху средствата, набирани във фонда;
4. дарения и завещания;
5. други източници, определени в закон.
(2) Лицензионните и регистрационните такси, събирани от Съвета за електронни медии, покриват административните му разходи за дейностите, свързани с лицензирането, регистрирането и надзора върху дейността за спазване на условията, предвидени в лицензиите, и на условията, при които е извършена регистрацията.
(3) Радио- и телевизионните оператори заплащат такси, както следва:
1. първоначална лицензионна такса, включително:
а) за проверка на редовността на документите;
б) за издаване на лицензията;
2. първоначална регистрационна такса, включително:
а) за проверка на редовността на документите;
б) за извършване на регистрацията и за издаване на удостоверение;
3. годишна такса:
а) за надзор върху дейността на лицензирания радио- и телевизионен оператор за спазването на закона и на условията, при които е издадена лицензията;
б) за надзор върху дейността на регистрирания радио- и телевизионен оператор за спазване на заявения програмен проект, програмна концепция, програмен профил или програмна схема;
4. такса за изменение и допълнение на лицензията, съответно за промени в регистрираните обстоятелства, включително:
а) за разглеждане на искането;
б) за извършване на промените;
5. такса за удължаване срока на лицензията;
6. такса за издаване на дубликат на лицензията, съответно на удостоверението за регистрация;
7. (нова - ДВ, бр. 12 от 2010 г.) такса за издаване на удостоверение за вписване в регистъра по чл. 125к.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2010 г.) Размерът на първоначалната лицензионна, съответно регистрационна такса се определя съобразно необходимите административни разходи по подготовката и издаването на лицензията, съответно регистрацията.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2010 г.) Размерът на годишната такса се определя съобразно необходимите административни разходи на Съвета за електронни медии за надзора по спазването на условията за предоставянето на услугите по този закон въз основа на следните критерии:
1. брой на регистрираните жители, които могат да бъдат обслужени от лицензираната, регистрираната услуга или услугата по чл. 125ж;
2. териториален обхват на услугата;
3. вид на услугата.
(6) Размерът, сроковете и начините на заплащането на таксите по ал. 3 се определят с Тарифа за таксите за радио- и телевизионна дейност, одобрена от Министерския съвет. Тарифата се внася в Министерския съвет от министъра на културата по предложение на Съвета за електронни медии.
(7) Таксите по ал. 3 се определят в съответствие със следните принципи:
1. равнопоставеност на радио- и телевизионните оператори;
2. пропорционалност по отношение на административните разходи;
3. насърчаване на конкуренцията и на предоставянето на нови услуги;
4. задоволяване потребностите на обществото от качествени радио- и телевизионни услуги.
(Cool Лицензираните радио- и телевизионни оператори заплащат еднакви лицензионни такси при еднакъв вид и обхват на лицензираната радио- и телевизионна дейност.
(9) Приходите от таксите по ал. 3 се администрират от Съвета за електронни медии.


Чл. 103. (1) Средствата от фонд "Радио и телевизия" се разходват за:
1. финансиране на БНР и БНТ;
2. (изм. - ДВ, бр. 96 от 2001 г.) финансиране на Съвета за електронни медии;
3. финансиране на проекти с национално значение, свързани с внедряване и използване на нови технологии в радио- и телевизионната дейност;
4. финансиране на значими културни и образователни проекти;
5. финансиране на проекти и дейности, предназначени да разширят разпространението на радио- и телевизионните програми по население и/или територия;
6. управлението на фонда;
7. "Националната електрическа компания" - ЕАД, във връзка със събирането на таксите по чл. 93.
(2) Финансирането на БНР и БНТ е:
1. (изм. - ДВ, бр. 96 от 2001 г.) за подготвяне, създаване и разпространение на национални и регионални програми по норматив за час програма, определен от Съвета за електронни медии по предложение на БНР и БНТ;
2. целево финансиране за дълготрайни материални активи.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2001 г.) Съветът за електронни медии открива извънбюджетна сметка в Българската народна банка за съхраняване на средствата на фонд "Радио и телевизия".

Report Spam   Logged

#ГледамИНеВярвамНаУшитеСи Shocked
My YouTube Channel
Roostersonair
Говорител
****
Offline Offline

Posts: 649


« Reply #31 on: 17 October 2020 17:26:51 »

Откога сайтът на СЕМ е с нова визия и с ново лого? Huh?

Report Spam   Logged
Pages: 1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by EzPortal
Bookmark this site! | Upgrade This Forum
Free SMF Hosting - Create your own Forum

Powered by SMF | SMF © 2016, Simple Machines
Privacy Policy